پرورش بونسای از بذر

 پرورش بونسای از بذر


🌱 ممکن است تعجب کنید، اما واقعیت این است که ساده ترین و طبیعی ترین روش توسعه بونسای از گیاهانی است که از بذر بر روی آنها کار شده است.


🌳 این مسئله همچنین نشان می دهد که قابل اطمینان ترین روش رشد درختان بونسای نیز هست.

💫 شروع کار بونسای با پرورش از بذر به دلیل رشد کند گیاهان، مخصوصاً زمانی که با درختان بسیار کند رشد کار می کنند، به صبر زیادی نیاز دارد.

🤔 به طور دقیق، ممکن است پنج سال طول بکشد تا یک بونسای واقعی از بذر کاشته شود و به میزان قابل قبولی برسد.


⭐️ مقدمات شروع پرورش بونسای از بذر:


◇ آگاهی از گیاه مناسب

◇ تهیه بذر

◇ استفاده از خاک و بستر مناسب

◇ استفاده از تکنیک های کاشت مناسب

◇ استفاده از تکنیکهای مناسب پس از مراقبت اولیه و رساندن گیاه به مرحله رشد کافی


👇 همه این مسائل به طور خلاصه در زیر بحث شده است:


❗️ چگونه می توان دانه ها را به دست آورد؟


اگر شما تمایل به رشد درخت بونسای از دانه دارید، پاییز بهترین زمان برای جستجوی بذرهای وحشی است.

با استفاده از کمی آگاهی، شما قادر به پیدا کردن دانه های مختلف اطراف خود خواهید بود.


شما ممکن است با دو مشکل عمده مواجه شوید:

1⃣ تعیین اینکه بذر متعلق به چه نوع درختی است؟

2⃣ آیا بذر یافت شده، مناسب پرورش بونسای می باشد یا خیر؟


⚠️ در اینجا باید تأکید کنیم که احتمال جوانه زدن بذرهای وحشی بطور موفق و بسیار رضایت بخش، کم است. چون تعدادی از دانه ها ممکن است قربانی انگل باشند واین را متوجه نشویم. بعضی از دانه های وحشی هم ممکن است حتی تحت تاثیر بیماری های قارچی و ویروسی قرار گیرند.


از این رو مهم است که شما از چنین خطرات و محدودیت هایی در پرورش بونسای از دانه های موجود در طبیعت مطلع باشید.

💰 با این وجود، یک راه حل قابل اعتماد وجود دارد. شما می توانید بذر تجاری را از نهالستانها یا فروشگاه های فروش بذر خریداری کنید.

با توجه به جوانه زنی موفقیت آمیز، استفاده از چنین دانه هایی، میزان موفقیت شما را افزایش می دهد.

علاوه بر این، به دلیل اینکه این بذرها به صورت تجاری به فروش می رسند، به این معنی است که آنها انگل یا بیماری را تحمل نمی کنند. شما باید بدانید که بیشتر دانه هایی که برای توسعه و پرورش بونسای به طور تجاری به فروش می رسند، از شرق دور (چین، ژاپن و کشورهای اطراف) می آیند.


👍 تهیه اینگونه بذرهای تجاری بدلیل عاری بودن از بیماری،ضریب بالای موفقیت در رشد، برای پرورش بونسای بهتر و مناسبتر است.

صرف نظر از مبداء صادر شدن بذر گیاهان و یا سالم بودن بذر، شما باید همیشه به یاد داشته باشید که امکان شکست در این موارد هم هست!


🤔 یکی از تکنیکهای رشد درختان بونسای این است که بذر درختان تحت هیچ نوع اصلاح ژنتیکی قرار نگرفته باشند. از این رو بذرهای تولید شده توسط درختان معمولی یا حتی درختان بونسای را برای فروش یا خرید توصیه میکنند.....


 پرورش بونسای از بذر

🅱️ قسمت دوم


⚠️ قبل از اینکه ما موضوع را ادامه دهیم مهم است چند کلمه در مورد درخت های شگفت انگیز که اغلب در روی بسته های بندی های بذرها دیده می شود بگوییم.

این درختان با شکوه نمونه های بسیار خوبی از آنچه که #ممکن_است بونسای ما به آن تبدیل شود، گفت.

اما نوع نتیجه ای که بدست میاید قطعا به میزان #تجربه، #صبر_و_همت شما بستگی دارد و یا حتی در مواقعی دیده شده که بذر داخل بسته بندی، بذر موردنظر نیست‼️


🔸آماده سازی دانه ها


شما می توانید بذر های کوچکتر را به طور مستقیم در فصل بهار یا پاییز بکارید، اما با دانه های بزرگتر نمی توانید این کار را انجام دهید، مخصوصا که اگر آنها یک پوشش سخت شبیه پوسته داشته باشند. این تقریباً برای تمام دانه های درختان صادق است.

بذرهای بزرگتر با پوشش سخت باید حداقل 24 ساعت در آب آشامیدنی خیس شوند. در صورتی که پوشش محافظ دانه سخت یا قابل توجه باشد، ممکن است لازم باشد که برروی پوست آن برشی انجام داد. با این حال، هنگام بریدن، شما باید اطمینان حاصل کنید که این برش شما به هیچ وجه به دانه آسیب نمی رساند!

از سوی دیگر، اگر دانه دارای پوسته بیرونی محافظتی(مانند میوه کاج) باشد، باید با دقت با استفاده از انبردست آنرا باز کنید. مراقب باشید دانه ها را به هیچ وجه لِه یا نصف نکنید.

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که یک بذر با پوشش محافظتی قوی رشد نکند، مگر اینکه شما آن را با روش ویژه ای که #فرآیند_طبقه_بندی نامیده می شود، آماده سازی کنید.

👈 این روش شامل تهیه لایه های متناوب شن و ماسه مرطوب و همچنین بذرها می باشد. این فرایند باعث می شود که بذرها نرم شوند و جوانه زنی آنها را تسهیل کند، و به این ترتیب شانس موفقیت آنها را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

پرورش دهندگان با استفاده از این فرآیند باید منتظر جوانه زدن بذر باشند، زیرا ممکن است چند ماه حتی یک سال طول بکشد تا بذرهایی که در این شکل گیری آماده شده اند، جوانه دهی کنند!!


با این حال، زمان گرفته شده توسط بذر برای جوانه زنی به طور کامل بستگی به گونه و نوع درخت دارد.


🥜 قبل از کاشت بذر، بذرها را خیس و بعد ضد عفونی کنید تا خطر ابتلا به بیماری های قارچی را کاهش دهید. مخصوصاً در زمانی که دانه ها شروع به رشد می کنند.(به عنوان مثال، از بین بردن بیماری های شایع در نهالها)


🚧 شما باید از این واقعیت آگاه باشید که یکی از عللی که بذر گیاهان قادر به زنده ماندن یا رشد نیستند همین مرگ خاموش بذر جوانه زده است‌، که در اصطلاح #خاموش_کردن_خاموش میگویند!!


🌱 در چنین مواردی، باید به مدت چند روز پس از جوانه زدن، بذر را اسپری ضد قارچ نموده و یا آن را با یک قارچ کش مناسب بپوشانید.


منبع: www.herbs2000.com

/ 0 نظر / 97 بازدید