علل تغییر رنگ‌ برگها در پاییز

علل تغییر رنگ‌ برگها در پاییز


🔴 همه ما با رنگ های غنی و پر جنب وجوش برگ در پاییز آشنا هستیم، اما دلیل تغییر رنگ برگها قبل از افتادن چه چیزی میتواند باشد؟


🍂 خزان برگها !


روند یک درخت که رنگ پاییزی را تولید می کند و سبب افتادن برگ میشود به عنوان خزان برگها معرفی میکنیم


🍁 این خزان برگها معمولا زمانی شروع می شود که مواد مغذی تولید شده توسط برگ ها کاهش می یابد که این امر در فصل پاییز انجام میشود.


🌬 روزهای باد خیز، شبهای طولانی و تغییر طول موج نور و کاهش دمای هوا، همه کمک می کنند که درخت شیره های محرکِ رشد خود را از شاخه ها به درون خود بکشد و یا از حرکت متوقف کند.


🍃 خزان برگها به طور فیزیکی با کاهش تولید کلروفیل در سراسر پایه برگ آغاز می شود.

در قسمت داخل، سلول های برگ تضعیف می شوند و شروع به نازک شدن می کنند و در طرف مقابل نیز سلول های حمل و نقل مواد غذایی (فلوئم) هم کمتر می شود.


💦 سلول های آبرسان همیشه به طور معمول آب را از طریق ریشه به برگ ها منتقل می کنند تا رطوبتی که از طریق تبخیر از بین رفته اند جایگزین شوند. همیشه سلول های پایه برگ در حال تضعیف شدن هستند تا زمانی که فقط اتصالات آبرسانی است که برگ را بر روی درخت نگه می دارد.

برگ ها در پاییز به طور یکنواخت دچار خزان میشوند و آخر الامر به زمین می افتند.

پوست مرده روی تنه درخت مانند دیواری ساخته شده است که سرمای زمستان را از قسمتهای اصلی درخت دور نگه میدارد.


🌿 تغییر رنگ


🍀 رنگ سبز برگ از کلروفیل بوجود می آید. تولید کلروفیل در یک درخت با کاهش دمای هوا شروع به کاهش می کند، با فرا رسیدن شبهای طولانی تر و درجه برودت بیشتر نیز کلروفیلها در یک برگ از بین میروند.


🏭 همانطور که برگ مثل یک کارخانه کارمی کند، در پاییز حرکت نشاسته ها (یا مواد غذایی ذخیره شده) به سمت برگ متوقف می شود و از برگ به داخل درخت منتقل میگردد. آنچه که از بقایای کلروفیل باقی می ماند، سلول هایی است که درخت آنرا درون خود نگه می دارد.


همانطور که رنگدانه های سبز کلروفیل در برگ تجزیه می شود و از بین می رود، رنگدانه های دیگر در برگ باقی می مانند؛ کاروتنوئیدها قرمز، نارنجی و زرد و Xanthophylls زرد و قهوه ای در برگ میماند و در این صورت است که برگ رنگ متفاوتی پیدا میکند.


این رنگدانه ها در ابتدا برای محافظت ومراقبت از کلروفیل ساخته شده اند، ولی در حال حاضر ( پاییز )کلروفیل از بین رفته است، پس رنگدانه های باقی مانده دیگر را می توان دید.

این رنگ دانه ها بسته به موقعیت درخت و نوع درخت متفاوت میشود


🌦 نمایش رنگ پاییز در بونسای


هنگامی که مولکول کلروفیل یک برگ در اوایل پاییز از بین میرود، رنگدانه ها روشن تر و بیشتر می شوند؛ رنگ پاییز لذت بخش تر میشود.

با طولانی شدن شب های بلند پاییزی سرعت افتادن برگها نیز افزایش میابد. این روند تا وقتی ادامه پبدا میکند که همه شیره درخت متوقف گردد و اتصال برگها کاملا قطع شود و درخت برای استراحت زمستانی آماده گردد.


منبع: Bonsai4me.com

سایت اقای هری هرینگتون

ترجمه: سید محمدجواد موسوی

بااندکی دخل و تصرف جزئی

/ 0 نظر / 14 بازدید