تامین نور برای درختان بونسای داخلی

تامین نور برای درختان بونسای داخلی


گیاهان در غیاب نور، قادر به زنده ماندن نیستند.

در حقیقت، زندگی در تاریکی همه ما را بیمار می کند، زیرا تنها نور دارای ویژگی هایی است که هوا، آب و تغذیه را به رشد، و بعد به زندگی تبدیل میکند.


بنابراین، هنگامی که تصمیم می گیرید مکانی برای قرار دادن درختان بونسای خود درنظر بگیرید، باید این راهم مدنظر بگیریم که تقریبا تمام درختان، تابستان و زمستان بیشتر یا کمتر به نور نیازمند هستند.

در عین حال نباید فراموش کرد که شدت نور در طول روز، بیشتر در زیستگاه بومی برای گیاهان بومی معمولی جلوه میکند، بنابراین برای علاقمندان توصیه میگردد که از گیاهان بومی شهر و منطقه خودتان برای اینکار بهره بگیرید.

شما همچنین باید در نظر داشته باشید که در اکثر خانه ها، مکان های بسیار کمی وجود دارد که نور روز مناسب برای درختان بونسای باشد، مخصوصا در فصل زمستان که شرایط خاص خود را نیز میطلبد.


از این رو، یک مکان نزدیک به پنجره، محل مناسب برای رشد درختان بونسای داخلی، است.

این عمدتا به این دلیل است که وقتی در کنار یک پنجره بونسایی رشد می کند، آن بونسای به علت انسداد نور روز توسط درختان بزرگ، دیوارهای بلند و یا هر گونه سقف بالای آن رنج می برند.

قرار دادن درختان بونسای حتی در فاصله 3 فوت (1 متر) از پنجره سبب کاهش شدت نور می شود!!

با این وجود ما همیشه این را متوجه نمیشویم.

در حقیقت این نور کاهش یافته، ممکن است برای یک درخت بونسای بسیار تاریک به نظر بیاید.


اگر بونسای شما در چنین مکان داخلی قرار دارد، به زودی متوجه خواهید شد که شاخه های گیاه به طور نامفهومی برای جستجوی میزان نور مناسب بلند می شود. لذا توصیه می شود که گیاه را حداقل یکبار در هر ماه بچرخانید.


تهیه روشنایی مناسب برای اینکه درختان بونسای شما سبز و سالم باقی بماند، بسیار حیاتی است.

در حقیقت، مقدار نور مورد نیاز درخت شما با توجه به مکانی که گیاه قرار گرفته است و همچنین گونه درختتان، متفاوت خواهد بود.


شکی نیست که نور خورشید، بهترین نوع نور برای نورپردازی است که شما می توانید برای درختان بونسای خود، این نور را ارائه دهید.

نور خورشید طبیعی نه تنها به بونسای در فتوسنتز کمک می کند، بلکه باعث می شود گیاه همچنان به خوبی تغذیه کند. با این حال، هنگامی که درختان بونسای در حال رشد در داخل خانه دارید، بهتر است آنرا به پنجره ای که روشن تر است نزدیک کنید تا بتوانند از مزایای نور خورشید استفاده کند.

با این حال، شما نیاز به محافظت از بونسای از گرمای شدید حاصل از نور خورشید هم دارید!

بنابراین، توصیه می شود که گیاهان را در طول ظهر مراقبت کنید که این زمان خاص گرم سپری شود.

درست است که تقریبا تمام درختان بونسای نیاز به نور طبیعی زیادی دارند، اما آنها نیز باید از شدت نور تولید شده توسط خورشید نیز محافظت شوند.


هنگامی که از نور طبیعی سخن میگوییم، ما به نور خورشید مراجعه میکنیم. با این حال، گاهی لازم است درختان بونسای خود را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، به ویژه در اوج تابستان.


قرار گرفتن درختان بونسای در معرض تابش مستقیم نور خورشید در طول ظهر روز ممکن است حتی برای بونسای هایی که برای حداکثر نور خورشید اشتها دارند نیز مضر باشد!

بنابراین، توصیه می شود حتی اگر درختان بونسای شما در داخل ساختمان در حال رشد هستند، شما باید از آنها در طول وسط روز، مخصوصا در طول تابستان، از نور مستقیم در معرض نور آفتاب محافظت کنید.

این امکان را می توان با تنظیم نور پنجره توسط پرده به دست آورید.


منبع: www.herbs2000.com

ترجمه و مرتب سازی: سید محمدجواد موسوی

/ 0 نظر / 17 بازدید